Vi har brukt dagslyset på dagen idag til å gå ennå litt lenger nord. En lett etappe fra Grebbestad til Syd-Koster.
Det blir sydvestlig kuling i Skagerak lørdag kveld og søndag. Det meldes vinder opp i 25 m/s. Da liker vi å være i le.
Ved sydvest har vi god erfaring med havna ved Ekenäs på Syd-Koster. Her har vi nå fortøyd sammen med 1 annen gjestende båt på ferge/fiskekaia.
Det går fint og ligge trygt på mange andre steder også, men i en båt blir det lett knirking og knaking og rykking og drag når man ligger utsatt til. Det blir ikke bra nattesøvn av det.
Vår favoritt er å få vinden skrått inn forfra på bryggesiden slik at båten blåses ut fra brygga med minimal krengning.
På Syd-Koster kom vi inn sammen med fiskerne som hadde vært ute for å fiske nyttårshummer. I Sverige er nyttårshummer nesten like hellig som ribbe/pinnekjøtt til jul i Norge.
Vi blir her til kulingen har lagt seg. Planen er å komme seg videre til Väderöarna. Tidligere har vi spurt om å få plass på vertshuset på nyttår men alltid fått til svar at det er fullbooket i mange år fremover.
Nå fikk vi bord i restauranten. Det skal bli spennede å se hvordan menyen og stemningen er der på en slik aften.